انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت در یک نگاه

تعداد بازدید : 65
تاریخ و ساعت انتشار : شنبه 25 خرداد 1398 14:28
شهر سردشت و چند روستای حومه واقع در استان آذربایجان غربی در روز هفتم تیر ماه سال 1366 در ساعت 4:15عصر با بمب های شیمیایی که طبق کنوانسیون های بین المللی استفاده از آنها حتی در مناطق جنگی ممنوع شده است بمباران شد.

انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت در یک نگاه

شهر سردشت و چند روستای حومه واقع در استان آذربایجان غربی در روز هفتم تیر ماه سال 1366 در ساعت 4:15عصر با بمب های شیمیایی که طبق کنوانسیون های بین المللی استفاده از آنها حتی در مناطق جنگی ممنوع شده است بمباران شد.

تا قبل از سال 1380 كمتر از 100 نفر به عنوان مصدومان شيميايي اين فاجعه شناسايي و تحت پوشش بنياد جانبازان قرار داشتند. این جریان ادامه داشت تا اینکه در سال 1379 جمعی از مصدومین و بازماندگان قربانیان این فاجعه خود تصمیم به پیگیری مشکلات و احقاق حقوق مصدومین و قربانیان کردند.

بدنبال ضرورت 15 تن از اهالی شهر سردشت شامل محمود محمدیانی، صالح صالح زاده اقدم، حسین محمدیان، رحیم رشید زاده، قادرعزیزپوری اقدم، عبدالخالق یگانه، هاشم کریمیان، منوچهررضازاده، کاظم فریق پور، مصطفی اسدزاده، رحمت عباسی، عبدالله یوسفی، حمید حیدری، رحیم کریمی واحد و صالح عزیزپوری، جهت بیان مشکلات قربانیان بمبارانهای شیمیایی مناطق مسکونی و نظامی ایران و مسایل مرتبط با آن بود که انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت شکل گرفت.

هیأت مؤسس شمار 6647 را که بیانگر تاریخ بمباران شیمیایی سردشت است چون نمادی از این فاجعه و به عنوان پیش شماره برای کلیه مکاتبات خود برگزید. در نخستین اقدام خود طی نامه شماره 25/3/79-1/6647 از فرمانداری شهرستان سردشت درخواست کسب مجوز برای فعالیت انجمن را کرد و

هیات مؤسس سرانجام در مورخه 25/12/80 انجمن مجوز فعالیت گرفت.

امروز انجمن همچنان بە فعالیت‌های بشردوستانە در داخل و خارج از ایران در راستای احقاق حقوق مصدومان شیمیایی مشغول بە کار بودە و در چندین سازمان بین‌المللی عضویت دارد.

اعضای هیأت مدیره انجمن در سال 96-97 دوره هشتم :

1. حاج رحیم واحدی

2. حاج صالح عزیزپوری اقدم

3. مهدی نباتی

4. آزاد قادرپور

5. حسین محمدیان

6. سوسن شمعی

7. رحمان مقدسی

بازرسان: آوات رستمیانی ، بایزید حسن زاده

اهداف انجمن بر اساس اساسنامه عبارتند از:

1-حمایت از بیماران، آسیب دیدگان و بازماندگان بمباران های شیمیایی

2-ایجاد سمینارهای علمی و اجتماعی و برگزاری مراسم سالگردها

3-جمع آوری کمکها و اعانات به منظور تسکین وتعديل رنجها

4-کوشش به منظور احقاق حقوق صدمه دیدگان

5-جمع آوری اطلاعات و ارایه آن به علاقمندان و نهادهای ذیربط جمهوری اسلامی و نهادهای بین المللی مورد تایید جمهوری اسلامی

6- جمع آوری اطلاعات مربوط به قوانین بین المللی و مطالعه روند کمک رسانی به آسیب دیدگان

7- تلاش برای گسترش صلح و آشتی در جهان و نابودی سلاح های کشتارجمعی (این هدف بعداً در مجمع عمومی عادی سالانه سال 85 پیشنهاد و تصویب شد).

مجمع عمومي عادي انجمن سالي يك باربرگزار مي گردد و براي رسميت آن حضور نصف اعضاء بعلاوه يك ضرورت دارد.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها