نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس:

پیگیری‌ حقوقی قربانیان بمباران شیمیایی سردشت استمرار می یابد

تعداد بازدید : 51
تاریخ و ساعت انتشار : یک شنبه 26 خرداد 1398 09:57
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت امور خارجه کشورمان در رابطه با پیگیری‌های حقوقی قربانیان و بازماندگان بمباران شیمیایی سردشت به شکل مقطعی وارد می‌شود.

رسول خضری در دومین جلسه هماهنگی برنامه‌های هفت تیر در سالن فرمانداری سردشت اظهار کرد: باید پیگیری‌های حقوقی در دادگاه‌های بین‌المللی و دستگاه دیپلماسی استمرار داشته باشد تا به صورت جدی از این موضوع دفاع شود. در این رابطه نشست‌های متعددی با وزارت امور خارجه و مسؤولان مربوطه در تهران برگزار شده و گلایه‌ها نیز منتقل شده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کشورهایی که سلاح شیمیایی را در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند هنوز در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه نشده و همچنین غرامتی را که باید به بازماندگان و قربانیان این فاجعه ضد بشری پرداخت می‌کردند باقی مانده است.

خضری با بیان اینکه پس از گذشت سه دهه از فاجعه بمباران شیمیایی سردشت کم کاری‌ها پذیرفتنی نیست، تاکید کرد: کشورمان و سردشت قربانی تروریسم بین‌الملل بوده و استکبار جهانی با فشار بر مجموعه‌های دلسوز انقلابی سعی در تروریست خواندن آنها دارد که باید وزارت خارجه از فرصت سردشت در مجامع جهانی استفاده‌های به جا و درستی داشته باشد.

کلینیک جانبازان شیمیایی سردشت معلق مانده است

وی در خصوص عدم شفافیت تعداد جانبازی مدعیان مصدومیت شیمیایی سردشت گفت: خطیب موقت تهران در سال 1366 تعداد مصدومان شیمیایی سردشت را هشت هزار و 44 نفر معرفی کرده بود اما پس از گذشت سه دهه و برگزاری چندین کمیسیون پزشکی، تعدادی کمتر از یک هزار و 600 نفر احراز جانبازی شده است که در این خصوص وضعیت شفاف نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص کلینیک جانبازان شیمیایی سردشت اظهار کرد: در مورد واگذاری و تجهیز این کلینیک قول‌هایی داده شد اما اختلافات وزارات بهداشت و بنیاد شهید مانع پیشرفت آن شد.

وی اضافه کرد: بانک دی که با سرمایه خانواده شهدا می‌چرخد از پرداخت هزینه‌های پزشکی و فاکتورهای مصدومان تعلل می‌کند و این موضوع به اداره کل بنیاد شهید آذربایجان‌غربی مربوط می‌شود که دولت باید با تدبیر و اراده لازم اشک‌های جانبازان و خانواده‌هایشان را جبران کند.

رییس جمهوری به سو مدیریت ها در خصوص خانواده‌های شهدا و مصدومان شیمیایی رسیدگی کند

خضری با بیان اینکه حوزه اختیارات معاونت‌های ریاست جمهوری از وزراء بیشتر است، گفت: تعلل در رفع مشکلات و کاستی‌ها پذیرفتنی نیست و انتظار است رییس جمهور در مورد ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران تجدید نظر کند و یا تدبیری انجام دهد که با این سؤ مدیریت‌ها، درد‌های خانواده‌های معظم شهدا و مصدومین شیمیایی کمتر شود.

وی افزود: اگر دولت تدبیر و امید است با تدبیر و درایت، امید را جایگزین اشک‌های جانبازان و بازماندگان قربانی کنند نه اینکه با تعلل و سؤ‌مدیریت مشکلاتی ایجاد کنند که این خود پذیرفتنی نیست.

نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سردشت می‌تواند قطب اقتصادی و گردشگری باشد، اضافه کرد: در این مورد بنا به دعوت از وزیر کشور، معاون اقتصادی و منطقه‌ای وزیر کشور و دبیر توسعه‌ای  شرق و غرب کشور در جلسه شورای ساماندهی مرزها در سردشت حاضر شدند.

وی تصریح کرد: دولت با مصوباتی غیر ضروری و نامربوط که در واقع زیر‌ساخت‌های آنها هم در این منطقه وجود نداشته در خصوص معابر کولبری و مرزی تصمیم گیری کرده است که ضمن در‌خواست به اصلاح مصوبات بر بازگشایی معابر اشکان، قاسم رش و ایجاد بازارچه دوله هم تاکید شد.

بمباران شیمیایی سردشت سند مظلومیت مردم و حقانیت انقلاب اسلامی است

در این جلسه اقصی نخشی‌پور ضمن یاد و خاطره شهدای معظم شیمیایی سردشت اظهار کرد: از سوی استکبار جهانی و ایادی آن و رژیم بعثی در سال 66، بمباران شیمیایی علیه مردم بی‌دفاع انجام که نتیجه آن یکصد و 19 تن شهید و بیش از 8 هزار نفر مصدوم شیمیایی بود.

وی افزود: این بمباران و جنایت علیه ملت ایران در واقع سند مظلومیت مردم و سند حقانیت نظام و انقلاب اسلامی در مقابل دشمنان تا دندان مسلح بود که با دفاع جانانه و مقدس شاهد پیروزی و توفیق کشور ایران اسلامی در این مقطع تاریخی بودیم.

فرماندار سردشت تصریح کرد: هم اکنون نیز در مقابل تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و ایادی آن قرار داریم و جنگ تحمیلی اقتصادی بر ملت ایران آغاز کرده که نیاز به یک دفاع جانانه و مقدس است. با رونق تولید همه آمادگی کامل دارند تا بتوانند در راستای فرامین مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی، رونق اقتصادی و توسعه معیشتی مردم تلاش کنند.

مجتمع یادمان شهدای شیمیایی سردشت افتتاح می شود

نخشی‌پور در ادامه به آمادگی کامل شهرستان برای میزبانی راهیان نور شمال‌غرب کشور اشاره و خاطر نشان کرد: راهیان نور فرصتی مغتنم برای تبادل فرهنگی است و شهروندان سردشتی با وجود فرهنگ غنی، هر یک از آنان به عنوان سفیران فرهنگی می‌توانند تبادل فرهنگی انجام بگیرد که این خود موجب  همبستگی و وحدت بیشتر اجتماعی در جامعه اسلامی می‌شود همچنین از طرفی دیگر می‌تواند یک باز‌خوانی و الگوی دفاع مقدس باشد.

وی با بیان اینکه مراسم امسال باشکوه و پر بار خواهد بود و بسیاری از مقامات کشوری و لشکری حضور خواهند داشت گفت: مهمانان ویژه این مراسم عراقچی قائم مقام وزیر امور خارجه، موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، سردار جلالی رییس پدافند غیر عامل کشور، کاویانی معاون بنیاد شهید و امور ایثار‌گران کشور، شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی به همراه چند تن  دیگر از مقامات کشوری و استانی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین 50 خانوار از وزارت کشور که مصدوم شیمیایی هستند مهمانان ویژه مراسم سالگرد هفت تیر امسال سردشت خواهند بود.

فرماندار سردشت همچنین ادامه داد: در هفتم تیر نیز با حضور مقامات و مهمانان مجتمع یادمان شهدای شیمیایی سردشت با ظرفیت 500 نفر و اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال به افتتاح و بهره‌برداری خواهد رسید.

منبع : فارس

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها